Alm, almrot och betsad björk. Rektangulär skiva med rundade hörn och vågiga kanter, balusterformat ben på platta med tassfötter vid avslut. Tre iläggsskivor á 40 cm medföljer. Längd 104, bredd 74, höjd 60 cm.
Smärre slitage. Märken. Iläggsskivorna ej fanerade.