Karl-Erik Palmberg, brudkrona silver med cabochonslipade ametister och odlade pärlor, Alton Falköping 1967
14 st ametister och 14 st odlade pärlor, kronans höjd ca 5 cm, basens diameter 10 cm, ovandelens diameter ca 13,5 cm, stämplad PEGE och ALTON, vikt ca 100 gram
En ametist med smärre nagg vid basen. Något anlupen.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.