Karl-Erik Palmberg, brudkrona silver med cabochonslipade ametister och odlade pärlor, Alton Falköping 1967
14 st ametister och 14 st odlade pärlor, kronans höjd ca 5 cm, basens diameter 10 cm, ovandelens diameter ca 13,5 cm, stämplad PEGE och ALTON, vikt ca 100 gram
En ametist med smärre nagg vid basen. Något anlupen.
Auktionen avslutas
4 dagar 5 timmar
2 200
198
207
Utropspris
3 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 2 400 SEK. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor