Soffbord, 2000-tal, med fat av Allan Ebeling, Upsala-Ekeby
Bord i björk. 118 x 75, höjd 55 cm. Skålfat med stiliserade slingor och i mitten dekor av elefant, Upsala-Ekeby, signerad UE 1970 Sweden samt med signatur, 53,5 x 53,5 cm.
Smärre slitage. Märken. Skålfat med smärre kantnagg och glasyrmistor.
Specialbeställt hos en finsnickare i Stockholm som har tillverkat bordet utifrån fatets form.