Firma Svenskt Tenn, Tekanna, Stockholm, 1951
Bukig form i tenn med uppsvängd hänkel i trä samt lock med dragknopp. Stämplad undertill med lilla riksvapnet och med änglamärket. Höjd inklusive hänkel 20 cm.
Smärre slitage. Repor. Bruksslitage av märken interiört.