Stomme av mässing. Två brickor fanerade med valnöt och mahogny, intarsiadekor av blommor och bladslingor. Hållare för tre flaskor. På fyra hjul. Längd ca 88, bredd 40, höjd 76 cm.
Något slitage. Märken. Fanerskada/spricka. Lister sitter löst på ett par ställen.