Carl Fagerlund, Taklampa, Orrefors,
Stomme av kromade metall. Kupor av glas, yttre kupa i grönfärgat glas samt inre kupa i gjutet klarglas. En ljuspunkt. Diameter 45 cm. Höjd exklusive sladd 37 cm.
Repor samt smärre nagg i yttre kupa. Ej funktionstestad.