David Rosén, skrivbord med hurts, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Fanerat med teak. Två sarglådor. Fällbara klaffar. Beslag av mässing. Bordets längd 134 (total längd 202). Bredd 80. Höjd 74 cm. Hurts med tre lådor och utdragbar toppskiva. Bredd 36. Djup 76. Höjd 61 cm.
Något slitage. Märken. Ställvis blekt. Enstaka retuscherade märken. Fläckar.