Eje Ahlgren, golvlampor, ett par, modell G-075, Bergboms, 1960-tal
Mässing. Ställbar skärm med plastraster. Märkt undertill. Höjd 125 cm.
En skärm något lös då en skruv saknas. Ett plastraster med smärre skada och provisoriskt fastsatt. Ej funktionstestade. Smärre slitage och märken.