Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Erik Höglund
(Sverige, 1932-1998)

Erik Höglund, dekorationsglas, 7 delar.

Dekorationsglas med reliefdekor av djur och ansikten. Bestående av:

1 askfat i klarglas med reliefdekor av ett ansikte, diameter 12,5 cm.
1 askfat i klarglas med reliefdekor av en tjur, diameter 13 cm.
1 flaska i klarglas med reliefdekor av en oxe, höjd 22,5 cm.
1 flaska i klarglas med reliefdekor av ett handtag, höjd 21 cm.
1 flaska i klarglas med böljande reliefdekor, höjd 23,5 cm.
1 flaska i klarglas med reliefdekor av en ko samt kork med dragring i metall, höjd 22,5 cm.
1 flaska i blåtonad glas med reliefdekor av ett ansikte, höjd 27 cm.

Slitage repor undertill. Nagg på askfat med tjur. Nagg på flaska med böljande reliefdekor.

Utropspris
3 000 SEK