Vitmålade med förgyllda detaljer. Skuren dekor av bl.a. nollor och medaljong med plymer i ryggen. Armlänen uppburna av egyptiserande byster. Sitthöjd 46, bredd 63, höjd 93 cm.
Smärre slitage. Ställvis färgbortfall.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.