Vitmålad och bronserad. Skuren dekor av fjällskärning och hörnfleuroner. Överkragade ben med kannelyr. Signerad. Märkt med Stockholms stolmakarämbetes etikett. Längd 43, bredd 40, höjd 43 cm.
Renoverad. Kompletterad. Senare målning. Senare bronsering. Maskstungen. Torkad stoppning. Ställvisa skador.