Vissa stämplade eller graverade med ägarinitialer.
Märkta:
Johan Ulinder, Härnösand 1811.
Sven Pihlgren, Jönköping 1805.
Nils Gustaf Schrey, Malmköping 1816.
2 st H.Lindel, Östhammar, möjligen 1821.
Adolf Zethelius, Stockholm, otydbart årtal.
Carl Petter Lampa, Stockholm 1815.
Johan Henrik Lampa, Stockholm 1810.
Lars Söderström, Umeå, möjligen 1821.
1 st med otydbara stämplar förutom tre kronor.
Längd 21 - 23 cm. Total vikt 630 g.
Slitage. Skrapmärken. Mindre bucklor.