Fodral av mahogny och mahogny-fanér. Huv med vävt krön och kolonetter. Urtavlan av mässing och metall med romerska och arabiska siffror. Höjd 232, bredd 55, djup 28 cm. Lod och pendel finns.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Något slitage och ställvis smärre skador. Lagningar. Nyckel saknas.