Svartlackerat, fanerat skåp. Upptill med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med nedfällbar lucka och bakomliggande inredning fanerad med mahogny. Bredd 110, djup 30,5, höjd 106 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Fanerskador. Retusch. Låset kärvar.