Dekor i underglasyrblått med varierande motiv av flodlandskap och blommor.
2 skålfat, diameter 15,5 cm.
1 kopp med fat, koppens höjd 5,5, fatets diameter 15,5 cm.
1 skål, diameter 11 cm.
3 koppar med fat, kopparnas höjd 4,5, fatens diameter 14 cm.
Ett japanskt fat medföljer.
Krackelyr. Nagg. Sprickor.