Te-och kaffeservis, 100 delar, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, Danmark.

Bestående av:
34 st kaffekoppar, modell 1549 och 8040 (3 st), med fat, modell 1549 och 1549A (11 kaffkoppar, 2:a och 3:e sortering; 3 med genomgående sprickor och lagningar; en kopp med nagg; 12 fat 2:a sortering, flertalet med nagg).
8 st tekoppar, modell 1550, med fat modell 1550-1872 (1 fat med nagg).
1 skål på fot modell 1532.
1 chokladkanna, modell 1511 (nagg och genomgående spricka med lagning).
1 kaffekanna, modell 1517.
1 mjölkkanna, modell 1512.
1 tekanna, modell 1788. (smärre bränningsspricka undertill på locket).
3 sockerskålar med lock, modell 1680 (2 lock med genomgående sprickor och lagningar).
1 vas, modell 1684.
Ljusstakar, ett par, modell 1711 (1 med nagg).
3 skålar, modell 8501A (1 med genomgående spricka, lagning och nagg).
Salt- och pepparströare, modell 541 respektive 1706.
1 crèmekopp, modell 1542-1594 med lock 1542 samt fat, modell 1674.
1 cigarettställ, modell 1801.
4 gräddkannor, modell 1538.
1 askfat, modell 8554.
13 askfat, modell 1505.
2 tallrikar, modell 621.
20 assietter, modell 1625 (12 st) samt 617 (8 st). 1 fat, modell 1625 med nagg.

5 st medföljande kaffefat 2:a sortering samt ett med lagning. 1 medföljande fat, modell 1674.

Smärre slitage. Smärre fläckar. Nagg. Andrasortering. Lagningar. Sprickor.

Auktionen avslutas
4 dagar 10 timmar
5 200
469
492
Utropspris
6 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 5 400 SEK. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
4 jul 6:14
5 200 SEK
4 jul 6:14
5 000 SEK
3 jul 19:12
4 800 SEK
3 jul 16:19
1 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - C2
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?