Hertha Bengtson, servis 65 delar, "Koka", Rörstrand.
Bestående av:
10 kaffekoppar med tillhörande fat, koppens höjd 7 cm, diameter 8 cm. Fatens diameter 14 cm. 1 extra fat tillkommer.
3 tekoppar med fat, koppens höjd 7 cm, diameter 9 cm. Fatens diameter 15 cm. 6 extra fat tillkommer.
1 skål med handtag, höjd 6 cm, diameter 14 cm.
1 fat med handtag, höjd 3,5 cm, diameter 17,5 cm.
1 skål med lock, höjd 7,5 cm, diameter 13,5 cm.
1 skål med handtag, höjd 11 cm, diameter 19,5 cm.
1 tekanna med lock, höjd 15 cm.
1 kaffekanna med lock, 18 cm.
1 gräddkanna, höjd 8 cm.
1 större kanna, höjd 13 cm.
1 uppläggningsfat, längd 23 cm, höjd 6 cm.
1 uppläggningsfat, längd 28 cm, höjd 7 cm.
1 terrin med lock, höjd 15 cm, diameter 15,5 cm.
1 skål, höjd 8,5 cm, diameter 16,5 cm.
1 skål, höjd 10,5 cm, diameter 21 cm.
1 skål, höjd 11 cm, diameter 23 cm.
3 djupare fat, diameter 21,5 cm, höjd 4 cm.
14 assietter, diameter 17 cm.
11 fat, diameter 19 cm.
2 djupare fat, diamter 19 cm, höjd 3,5 cm.
8 tallrikar, diameter 24 cm.
Nagg på en kaffekopp. Nagg på ett av tekoppens fat. Nagg på skal med handtag. Krackelering i glasyr