Fanerat med valnöt. Rektangulär skiva med avfasade hörn, tre lådor i sargen. Intarsiadekor med inläggningar av bl.a. palisander. Två hurtsar med skåpsdörrar på båda sidorna och bakomliggande hyll- samt lådinredning. Längd 144, bredd 81, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Märken.