Skål i form av sko med graverad dekor, St Petersburg, längd 13 cm.
Saltkar på fot, otydliga stämplar, 1862, höjd ca 3 cm.
Rund skål på tre kulfötter, graverad dekor, Moskva 1878, höjd 5, diameter 6,6 cm.
Cigarettetui, slätt med invändig förgyllning, Moskva 1908-26, längd 10 cm.
Propp i form av flamma, höjd 9,5 cm.
Salver, oval med reliefdekor av blad, på fyra tassfötter, 22 x 18, höjd 3 cm, Isac Wilhelm Warelius, St Petersburg 1842, kontrollör Dmitrij Ilitsch Twerskoj,
Total vikt 630 gram.
Smärre slitage.