Henrik Allert, Byst av man.
Signerad Henrik Allert. Lergods, delvis glaserat. Med piedestal. Höjd på skulptur 35 cm. Höjd på piedestal 120,5 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Köpt av konstnären i dennes ateljé på tidigt 1980-tal.