Glasservis, 35 delar, "Antik", Reijmyre, 1900-talets andra hälft.
Gråtonad glasmassa med slipad dekor.
12 snapsglas, höjd 15 cm.
4 sejdlar, höjd 14 cm.
6 selterglas, höjd 7 cm.
11 vinglas, höjd 15 cm.
1 tillbringare, höjd 19,5 cm.
1 flaska med propp, höjd 15 cm.
Smärre slitage. Smärre märken och fläckar.
Reijmyre Glasbruk gurndades 1810 av jägmästare Johan Jacob Graver och friherre Mattias Alexander von Unger Sternberg. Glasbruket anlades i Rejmyra, som orten hette då. Sverige hade året innan avträtt Finland, 1809, och därmed mist de finska glasbruken, vilket medförde att glas i Sverige blev en bristvara.
Reijmyre Glasbruk var först i landet med att tillverka pressglas på 1830-talet. Glasbruket var först i Sverige med att anställa kvinnliga formgivare, Betzy Ählström och Anna Boberg anställdes i början på 1900-talet. Under denna tid arbetade drygt 350 personer på bruket.
Mellan 1937-58 jobbade Monica Bratt som formgivare på Reijmyre. Hon har formgivit glas som än idag tillverkas och är lika populärt. Hennes rubinröda glas skapade stor uppmärksamhet i början av 1950-talet och kom att bli Glasbrukets signum.
Idag tillverkar och säljer Reijmyre Glasbruk genuint svenskt glas med mer än 200 års hantverkstradition av munblåst glas.