Vittorio Zecchin, vas, "Veronese", Murano, Italien, 2003.
Vas i balusterformad ljusblå klarglas på rund fot. Signerad Venini samt daterad 2003 undertill. Etikettmärkt Venini Murano. Höjd 32 cm.
Smärre ytslitage
Enligt uppgift en gåva till nuvarande säljare från f.d. Sveriges utrikesminister Anna Lindh.