Ametist mäter 28x16x11,5 mm, höjd inkl infattning 38 mm, infattningen är möjligen i platina, baksidan förgylld, kedjans längd 45 cm, total vikt ca 8,2 gram, intyg från Kurt Ribbhagen samt ask från David Andersen & Comp Stockholm medföljer
Smärre repor.