Børge Mogensen, stol "Asserbo", Karl Andersson & Söner, Sverige, samt pall, "J27",FDB Møbler, Danmark.
Stol av furu med snörad sits, etikettmärkt. Sitthöjd 44, bredd 52, höjd 75 cm. Pall av bok, märkt FDB Møbler. Sitthöjd 44, diameter 35 cm.
Ställvis slitage och märken.
Børge Mogensen var en framgångsrik dansk möbelformgivare som bidrog till att göra dansk möbelkonst världskänd på 1950-talet med sina funktionella sittmöbler i trä. Efter en gedigen utbildning hos Kaare Klint på den Kungliga Danska Konstakademien i Köpenhamn blev han en central formgivare i Danmark. Mycket av det vi i dag associerar med dansk möbeldesign är formgivet av Mogensen. Mogensen startade eget 1950 och karakteriseras av starka och enkla linjer. Några välkända modeller är “Hunting chair”, “Spokeback Sofa” och “Spanish Chair”.
Läs mer