Bestående av:
Soppslev, delvis förgylld, 35 cm.
12 bordsknivar21,5 (blad av rostfritt stål).
20 bordsgafflar, 18,5 cm.
10 bordsskedar, 19 cm.
10 smörgåsgafflar, 15 cm.
Total vikt 2002 gram.
Graverade monogram. 11 gafflar i nysilver medföljer. Vissa böjda tenar. Något slitage.