Stomme av mässing med lejonmaskaroner. Behängd med olika slipade prismor i glas. Sex ljusarmar samt sju ljuspunkter. Höjd ca 80 cm.
Ej funktionstestad. Åldersrelaterad slitage i stomme. Smärre slitage och nagg i prismor. Delvis senare prismor.