Ingeborg Lundin, glasservis, 25 delar, "Silvia", Orrefors.
Bestående av:
2 vinglas, 15 cm.
Vinglas, 14 cm.
3 starkvinsglas, 13,5 cm (två med nagg).
5 ölglas, 12,5 cm (en med nagg).
15 selterglas, 7 cm (två med nagg).
Nagg.
Ingeborg Lundin var en svensk glaskonstnär född i Växjö. Hon utbildade sig på Konstfack i Stockholm. Lundin var knuten till Orrefors glasbruk en lång period, mellan 1947- 1971 och var Orrefors första kvinnliga formgivare. Hon har framför allt ritat konstglas men även bruksglas i en lätt och graciös stil, ibland med en lätt surrealistisk gravyr. Hon är mest känd för sin ikoniska vas ”Äpplet” som ibland kommit att symbolisera 1950-talet, modellen ritades till H55-utställningen i Helsingborg. Ingeborg Lundin förnyande arieltekniken med tidstypiska geometriska motiv och ansiktsvaser i olika färg.