Alice Nordin, taklampa Jugend tidigt 1900-tal
För fyra ljuspunkter, stomme av patinerad brons, diameter ca 54 cm, höjd ca 80 cm
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Saknar en mindre kupa av glas. Stora kupan medföljer med i två delar (skadad)
Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.