Carl Gustaf Hiort af Ornäs, pinnstolar / stolar. 4 st Möbelfabrik, Oy Ekwall Ab, Björneborg, 1900-talets mitt.
Vitmålade. Bredd 45 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd ca 87 cm.
Ställvis omfattande slitage. Senare målning. Större fläckar. Lagningar på benen.