Marian Zawadzki, golvlampa, Tilgmans Keramik, daterad 1956.
Lergods, polykrom dekor av figurscen samt av stiliserade växter. Signerad Marian och djupstämplad Tilgmans Keramik Made in Sweden. En ljuspunkt. Veckad textilskärm. Höjd till sockel 55, höjd inklusive skärm 117 cm.
Ej funktionstestad. Smärre ytslitage.