Golvlampa, Falkenbergs belysning, 1900-talets andra hälft.
Mässingsfärgad metall, ben klätt med cognacsfärgat konstläder. Justerbar, vridbar arm. Märkt FLB 7030. Höjd 20 cm. Tygskärm medföljer.
Ej funktionstestad. Slitage. Fläckar.
här