Ek. Fällbar skiva med undervarande förvaring. Historia om bordets proveniens utställt av familjen medföljer auktionsposten. Längd 89, bredd 43,5 (87), höjd 75 cm.
Torksprickor. Slitage. Lackyta med slitage. Skiva med flisa./skada.
August Strindberg (1849-1912).
I arv till hans syster, Anna von Philp (född Strindberg).
I arv till hennes barnbarn, Clarence von Philp.
Därefter inom familjen.