Bordslampor, ett par, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Cylinderformade rör i akrylglas med glittrig textil invändigt samt med avslut i kromad metall. Märkta Bergbom B-060. Höjd inkl lampsockel 45 cm.
Smärre slitage. Klippt sladd. Ej funktionstestad.