Stämplade vapensköldar, bl.a. för adliga ätten Silfversparre nr. 99.
6 matgafflar, längd 21,5 cm.
6 matskedar, längd 22 cm.
5 bordsskedar, längd 18,5 cm.
12 kaffeskedar, längd 10,5 cm.
Vikt 1176 gram.
Schatull till kaffeskedarna medföljer.
Smärre slitage. Vissa tenar något sneda.