Skaften med stämplad vapensköld.
13 matskedar, längd 20,5 cm.
11 bordsskedar, längd 17,8 cm.
2 bordsskedar, längd 18,5 cm.
5 bordsgafflar, längd 18,5 cm.
7 bordsgafflar, längd 17,7 cm.
6 matgafflar, längd 21 cm.
6 matgafflar, längd 20,3 cm.
Vikt 2328 gram.
Smärre slitage. Vissa delar med gravyr.