Tveeggad klinga. Korsformat mässingsfäste. Kavelplattor av pärlemor. Svart balja av läder med två mässingsbeslag. Längd med balja 91 cm.
Balja med tejpad lagning. Något slitage. Sprickor/liten lagning på en pärlemorplatta.