Rektangulär form. Dekor av figurscen föreställande "Khosrow Parviz upptäcker den badande Shirin" ur Nizami Ganjavis “Shirin och Farhad". Längd 11,5, bredd 7,5 cm. Vikt 144 gram.
Smärre slitage. Märken.
Säljarens far fick det i sin ägo i slutet av 1940-talet när han arbetade i Teheran. Därefter i arv till nuvarande ägare.