Ovalt ställ på fyra fötter, gallerkant, pärlstavsdekor. Bredd 20 cm, cylinderformade burkar höjd 5 cm exkl locken, diameter 5 cm. Vikt 339 g.
Stämplad F. Sala och R. Bosc och med Barcelonas stämpel BAR under kors.
Åldersrelaterat slitage. Senare mutter, en saknas, enstaka bristningar och smärre bucklor, lagningar.