Aino Aalto, hurts, modell H297, Artek, 1900-talets mitt
Lackerad massiv björk. Fem draglådor. Höjd 66 cm, bredd 38 cm, djup 51,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis omfattande slitage. Repor. Fläckar. Märken. Hjulen senare och ett saknas.