Fanerat med mahogny. Uppfällbar skiva med flertalet fack under, lock med intarsiadekor av svanar samt slingrande blad. Underrede i form av lyror. Längd 55, bredd 46, höjd 80 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Fläckar. Blekt. Sprickor. Delar saknas.