Carl Gustaf Hiort af Ornäs, stolar, 4 st, "Näyttely", HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt.
Rygg med flätad läder, sitsen med tygklädsel. Stämplade HMN. Bredd 44 cm, sitthöjd 44 cm, totalhöjd 83 cm.
Renoverade. Förnyad stoppning och nyligen omklädda. Helhetsintrycket är mycket gott.