Svante Skogh, toilettebord, modell 315, Aktiebolaget Slutarps Möbelindustri, 1950/60-tal.
Teakfanérad med svartmålad bordsskiva. Två hurstar varav en med fällbar lucka och den andra med tre lådor. Rektangulär spegel, ställbar. Bredd 108, djup 36, höjd 125 cm.
Något slitage, fläckar ooh fanérskador. Några fanérlagingar.