Göran Wärff, unik skål, Kosta.
Klarglas, dekor i blått och rosa med inneslutna luftbubblor. Signerad Kosta Wärff Unik 100918 (något otydligt). Längd 28,5, bredd 27, höjd 8 cm.
Smärre slitage. Små skrapmärken.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.