Grön sten sannolikt jadeite, mäter 13,5x10,5x4,1 mm, diamanter ca 0,02 ct totalt, infattning mäter 18x15,5x7 mm, ringstorlek ca 17,35/54,5, vikt ca 4,1 gram
Grön sten möjligen infärgad samt behandlad. Grön sten med genomgående spricka, den är dock fortfarande i ett stycke. Smärre repor. En diamant med kantnagg synligt i mikroskop.