W.A. Bolin, ring 18K vitguld med en rektangulär trappslipad smaragd samt runda briljantslipade diamanter, Stockholm 1976
Smaragd mäter 6x5,4x3,2 mm, diamanter ca 0,36 ct totalt, färg och klarhet ca G-H/VS, infattning mäter 18,2x6x5,8 mm, ringstorlek 18,31/57,5, vikt ca 7,2 gram
Smaragden med kantnagg synligt med ögat. Smaragden sitter fast men är något lös i fattningen. Smärre repor. Slitage på rodieringen.