Smaragd mäter ca 7,5x5x3,5 mm, ringens bredd ca 13,7 mm, höjd ca 5,5 mm, stämplad "KEPPLER KERN" samt formen av ett äpple, vikt ca 25,3 gram
Smaragden är skadad. Ringen med smärre repor.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10