Graverad titelsida samt 41 sjökort, flertalet dubbelsidiga (c:a 67 x 98 cm), i 1 bd, Imperial folio (ca 70 x 55 cm). Innehållande: General Charta 1 & 2; Pass Chartha 3, 4, 5 & 6; Charta / Karta 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 18, 19, 23, 24, 25, 26, 27 & 28; Karta Lit A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L, M, O, P, & Q; Special Charta Lit a & b; Hydrographisk Charta (Vänern) 1 & 2.
Åldersrelaterat slitage; kantslitage; veck; fläckar; revor; smärre pappersbortfall; ett sjökort trasigt, delat på sig; bandet med slitage och skador. Titelblad med namnteckning.