Lena Bergström, skulptur, "Merkurius" ur serien "Planets", Kosta Boda.
Öppen rund form. Blått och rökfärgat glas med silverfoliering. Signerad 7630007 Kosta Boda Lim.Ed. 206/500 Lena Bergström. Längd 19,5, höjd 18 cm.
Smärre ytslitage.
"Den bortglömda planeten. Liten och nästan osynlig visar den sig bara vid gryning och skymning"- Lena Bergström, Kosta Boda december 2016.