Hagström, "Concorde", elbas, Sverige 1965-67.
Serienummer 647185, Concord standard C1 kropp, 2a upplaga, Concord Deluxe C2 hals, ihålig kropp i björk, greppbräda i ebenholts med "block intarsia", 2x single coil mikrofoner, kromat "micromatic" stall, "Deluxe Crest tailpiece", längd 107 cm, bredd 42cm, höjd 6 cm, soft case medföljer.
Slitage, sprickor, märken, krackeleringar i lacken, del av bindning på hals saknas,